LM2576HVS-12
Mfr.Part #
LM2576HVS-12
Manufacturer
UTD Semiconductor
Package/Case
Datasheet
LM2576HVS-12
Description
TO-263 DC-DC CONVERTERS ROHS
Stock
209
Manufacturer :
UTD Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
3A
Frequency - Switching :
52kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-263-5L
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
57V
Voltage - Input (Min) :
Voltage - Output (Max) :
12V